Lock and Load 2012 Masters Coverage

I’ll be running live coverage of the Lock and Load 2012 Masters tournament all day.  Check back here for updates as the round results come in.  Starting out, I have the player list with the factions and casters they are running today.

Top 16 Players

Player Faction Casters
Michael Davies Retribution Vyros (4), Ossyan (2,3), Garryth (1)
Will Pagani Circle Kromac, pBaldur, eKreuger (1,2)
Eric Nelson Cryx pDeneghra, eGaspy, Terminus (1,2)
Jason Watt Skorne  Xerxis (1). eHexeris (3), pMakeda(2)
Jason Flanzer Trollbloods  Borka (2), pHoarluk (1), eGrissel (3)
Ryan Tomlinson Cryx  eGaspy (1), eDeneghra (2) ,pSkarre (3)
Stephan Kemper Khador eSorscha (3), pIrusk (1), Old Witch (2)
Marc Gramatges Cygnar  eNemo, eHayley (1,2), eStryker (3)
John Demaris Protectorate eFeora (2), pKreoss (1), Harbinger (3)
James Sligar Khador pIrusk (2), pSorscha (3), eSorscha (1)
Billy Robin Legion Bethayne (1,2), Saeryn, eLylth
Gord Weppler Circle  pKreuger (1,2), eKreuger (2), eBaldur
Thomas Hoffman Khador Strakhov, eButcher (1, 2), eSorscha (3)
Tyler Webb Skorne  pMorghul (2), eHexeris (1), Xerxis
Jacob VanMeter Legion Bethayne (3), pThagrosh (2), eVayl (1)
Keith Christianson Cygnar eHayley, pHayley (2), pCaine (1,3)

Round 1

1.  Jason Flanzer, 1-0 (pDoomshaper) defeats Eric Nelson, 0-1 (Terminus)

2.  Jake VanMeter (eVayl), 1-0 defeats James Sligar, 0-1 (eSorscha)

3.  Thomas Hoffman, 1-0 (eButcher) defeats Tyler Webb, 0-1 (eHexeris)

4.  Will Pagani, 1-0 (eKreuger) defeats Billy Robin, 0-1 (Bethayne)

5.   Keith Christianson, 1-0 (pCaine) defeats Jason Watt, 0-1 (Xerxis)

6.  Ryan Tomlinson, 1-0 (eGaspy) defeats John Demaris, 0-1 (pKreoss)

7.  Gord Weppler (pKreuger), 1-0 defeats Michael Davies, 0-1 (Garyth)

8.  Mark Gramtages, 1-0 (eHayley) defeats Stephan Kemper, 0-1 (pIrusk)

Round 2 – Incursion

Winner’s Bracket

1.  Thomas Hoffman, 2-0 (eButcher) defeatsGord Wepler, 1-1 (eKreuger)

2.  Ryan Tomlinson, 2-0 (eDeneghra) defeats Keith Christianson, 1-1 (pHaley)

3.  Jake Van Meter, 2-0 (pThagrosh) defeats Marc Gramatges, 1-1 (eHaley).

4.  Jason Flanzer, 2-0 (Borka) defeats Will Pagani, 1-1 (eKreuger)

Loser’s Bracket

5.  Billy Robin, 1-1 (Bethayne) defeats Jason Watt, 0-2 (pMakeda)

6.  Stephan Kemper, 1-1 (Old Witch) defeats James Sligar, 1-1 (pIrusk)

7.  Erik Nelson, 1-1 (Terminus) defeats Michael Davies, 0-2 (Ossyan)

8.  Tyler Webb, 1-1 (pMorghul) defeats John Demaris, 0-2 (eFeora)

 

Will Pagani, Billy Robin, Eric Nelson, Thomas Hoffman, and Marc Gramatges repeated their round 1 list choice.  They must play one of their remaining two lists in round 3, and their final unplayed list in the finals.

Round 3 – Bunkers

Winner’s Bracket

1.  Jake Van Meter, 3-0 (Bethayne) defeats Ryan Tomlinson, 2-1 (pSkarre)

2.  Jason Flanzer, 3-0 (eGrissel) defeats Thomas Hoffman, 2-1 (eSorscha)

Loser’s Bracket

3.  Jason Watt, 1-2 (eHexeris) defeats John Demaris, 0-3 (Harbinger)

4.  James Sligar, 1-2 (pSorscha) defeats Michael Davies, 0-3 (Ossyan

5.  Gord Weppler,  2-1 (pKreuger) defeats Stephan Kemper, 1-2 (eSorscha)

6.  Keith Christianson, 2-1 (pCaine) defeats Marc Gramatges, 1-2 (eStryker)

7.  Tyler Webb – BYE

Eric, Billy and Will all dropped.

Of the top 4, everyone except Thomas Hoffman will have a choice of lists should they make it to the finals.

Round 4

Finals – Supply and Demand

1.  Jason Flanzer (pHoaruk) defeats Jake Van Meter (eVayl)

Loser’s Bracket

2.  Michael Davies (Vyros) defeats Stephan Kemper (pIrusk)

3.  James Sligar (pSorscha)defeats Marc Gramatges (eNemo)

4.  Ryan Tomlinson (eGaspy) defeats Thomas Hoffman (Strakhov)

5.  Gord Weppler (eBaldur) defeats Tyler Webb (eHexeris)

Watt, Keith, and John dropped.

 

Author: yogadragon

Share This Post On

To discuss this article, please visit the Muse on Minis forums.