Crucible 3 Masters Results and Video Coverage!

On March 2nd, 2014, 16 players converged on Orlando to see who would be this years Crucible Masters champion.

In order to become one of those 16 players, you have to have either won one of three 32 man qualifiers, won the 5 round Hardcore the opening night of the Crucible, or placed in the very least in the top 6 of the 32 man qualifying tournaments the day before.

Winner of this tournament would not only have won the top seat at the largest WM/H event in the Southeast, but would also qualify a spot on the Warmachine Weekend Invitational.

We had two camera’s set up to record the action, provided by AV Matters, whose good and services were donated so we can get these videos to you. Special thanks to Clint Runge for all the work he put into the audio/visual components of the Crucible.

As always, you can learn more about the Crucible here: http://crucibleorlando.com/

On to the videos:

 

Round One

 

Akiva Breger Butcher3 versus Adam Stewart Issyria

 

Andy Murray Saeryn versus Kurt Hindman II Butcher1

 

Round Two

 

Brian While Lich Lord Asphyxious versus John Carter Lich Lord Asphyxious

Adam Stewart Vyros2 versus Stephen Mitchell Xerxis

 

Round Three

 

Adam Stewart Ossyan versus Ryan McDermont Butcher3

 

Brian White Skarre2 versus Kurt Hindman II Butcher3

 

Finals

 

Kurt Hindman II Butcher 1 versus Ryan McDermont Sorcha2

 

 

Congratulations to Kurt Hindman II for his Crucible III win! It was against a tough field and was well deserved.

 

Here were the lists for the top 8 finishers in order:

Normal
0

false
false
false

EN-US
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Table Normal”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin-top:0in;
mso-para-margin-right:0in;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0in;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

1st Kurt Hindman II – Khador

List 1:

Orsus Zoktavir, The Butcher of Khardov
– War Dog
– Spriggan

Kovnik Jozef Grigorovich
Eiryss, Angel of Retribution
Widowmaker Marksman
Full Kayazy Assassins w/ Kayazy Assassin Underboss
Full Cylena Raefyll & Nyss Hunters w/ Koldun Kapitan Valachev
Full Winter Guard Rifle Corps
Lady Aiyana & Master Holt
Widowmakers

List 2:

Mad Dogs of War – Tier 3

Kommander Orsus Zoktavir
– War Dog
– Spriggan

Fenris
Doom Reavers
Doom Reavers
Doom Reavers
Doom Reavers
Doom Reavers
Doom Reavers
Doom Reavers
Doom Reavers

List 3:

Kommander Zoktavir, The Butcher Unleashed
– War Argus
– War Dog
– Beast 09

Madelyn Corbeau, Ordic Courtesan
Kell Bailoch
Widowmaker Marksman
Gorman di Wulfe, Rogue Alchemist
Orin Midwinter, Rogue Inquisitor
Master Gunner Dougal MacNaile
Iron Fang Kovnik
Saxon Orrik
Iron Fang Pikemen w/ Black Dragon Officer & Standard
Widowmakers
Alexia Ciannor & the Risen
Kayazy Eliminators
Greylord Ternion

2nd Ryan McDermont – Khador

List 1:

Kommander Zoktavir, The Butcher Unleashed
– War Argus
– War Dog
– Beast 09

Iron Fang Kovnik
Fenris
Man-O-War Drakhun
Madelyn Corbeau, Ordic Courtesan
Eiryss, Angel of Retribution
Ogrun Bokur
Saxon Orrik
Kell Bailoch
Iron Fang Pikemen
– Black Dragon Officer & Standard
Widowmakers
Greylord Ternion

List 2:

Vladimir Tzepesci, The Dark Prince
– Drago
– Torch

Iron Fang Kovnik
Kovnik Jozef Grigorovich
Assault Kommandos w/ 2 Flamethrowers
Great Bears of Gallowswood
Full Winter Guard Rifle Corps
Tactical Arcanist Corps w/ Koldun Kapitan Valachev
Lady Aiyana & Master Holt

List 3:

Forward Kommander Sorscha
– Sylys Wyshnalyrr, The Seeker
– Conquest

Iron Fang Kovnik
Doom Reavers
Full Iron Fang Uhlans
Iron Fang Pikemen w/ Black Dragon Officer & Standard
Widowmakers
Min Battle Mechaniks

3rd Brian White – Cryx

List 1:

Iron Lich Asphyxious
– Skarlock Thrall
– Deathripper
– Deathripper

Darragh Wrathe
Necrotech
Lord Rockbottom
Full Satyxis Raiders w/ Satyxis Raider Sea Witch
Min Satyxis Blood Witches w/ Satyxis Blood Hag
Full Soulhunters
Min Steelhead Halberdiers
Full Steelhead Heavy Cavalry

List 2:

Skarre, Queen of the Broken Coast
– Deathripper
– Deathjack
– Nightmare

Pistol Wraith
Pistol Wraith
Satyxis Raider Captain
Warwitch Siren
Full Satyxis Raiders w/ Satyxis Raider Sea Witch
Min Bane Thralls
The Withershadow Combine

List 3:

Lich Lord Asphyxious
– Deathripper
– Helldiver

Gorman di Wulfe, Rogue Alchemist
Warwitch Siren
Bane Lord Tartarus
Min Satyxis Blood Witches w/ Satyxis Blood Hag
Full Bane Knights
Full Bane Knights
Full Cylena Raefyll & Nyss Hunters
Min Bile Thralls

4th Adam Stewart – Retribution of Scyrah

List 1:

Vyros, Incissar of the Dawnguard
– Sylys Wyshnalyrr, The Seeker
– Aspis
– Aspis
– Griffon
– Griffon
– Griffon
– Griffon
– Griffon
– Griffon
– Griffon

Arcanist
Arcanist
Eiryss, Angel of Retribution
Full Dawnguard Invictors w/ Invictor Officer & Standard

List 2:

Issyria, Sibyl of Dawn
– Hyperion
– Phoenix

Houseguard Thane
Arcanist
Arcanist
Narn, Mage Hunter of Ios
Mage Hunter Assassin
Full Mage Hunter Strike Force w/ Strike Force Commander
Full Houseguard Halberdiers w/ Halberdier Officer & Standard

List 3:

Lord Arcanist Ossyan
– Banshee

Arcanist
Houseguard Thane
Full Houseguard Halberdiers w/ Halberdier Officer & Standard
Full Houseguard Riflemen w/ Rifleman Officer & Standard
Full Mage Hunter Strike Force w/ Strike Force Commander
Stormfall Archers
Stormfall Archers
Lady Aiyana & Master Holt

5th Andy Murray – Legion of Everblight

List 1:
Vayl, Consul of Everblight
– Ravagore
– Ravagore
– Scythean
– Angelius
– Angelius
– Harrier

Blighted Nyss Shepherd
Blighted Nyss Shepherd
Spell Martyrs
Full Blighted Nyss Legionnaires
Full Spawning Vessel

THEME: Machinations of Shadow – Tier 4

List 2:

Saeryn, Omen of Everblight
– Succubus
– Scythean
– Scythean
– Angelius
– Angelius
– Harrier

Strider Deathstalker
Strider Deathstalker
The Forsaken
The Forsaken
Spell Martyrs
Spell Martyrs
Spell Martyrs
Max Spawning Vessel
Swamp Gobbers Bellows Crew

List 3:

Lylyth, Reckoning of Everblight
– Scythean
– Scythean
– Angelius
– Angelius

The Forsaken
The Forsaken
Blighted Nyss Shepherd
Blighted Nyss Shepherd
Spell Martyrs

Full Blighted Nyss Striders w/ Blighted Nyss Strider Officer & Musician
Full Spawning Vessel

6th John Carter – Cryx

List 1:

Wraith Witch Deneghra
– Skarlock Thrall
– Deathjack
– Nightwretch

Ragman
Warwitch Siren
Warwitch Siren
Full Cephalyx Mind Slaver & Drudges
Full Cephalyx Mind Slaver & Drudges
Full Cephalyx Mind Slaver & Drudges
Cephalyx Overlords
Full Mechanithralls
Full Mechanithralls
Necrosurgeon & Stitch Thralls
Necrosurgeon & Stitch Thralls

THEME: Body and Soul – Tier 4

List 2:

Lich Lord Asphyxious
– Deathripper
– Deathripper

Bane Lord Tartarus
Pistol Wraith
Pistol Wraith
Gorman di Wulfe, Rogue Alchemist
Warwitch Siren
Full Bane Knights
Full Bane Thralls w/ Bane Thrall Officer & Standard
Min Bile Thralls
Max Satyxis Blood Witches w/ Satyxis Blood Hag

List 3:

Pirate Queen Skarre
– Skarlock Thrall
– Helldiver
– Helldiver

General Gerlak Slaughterborn
Darragh Wrathe
Satyxis Raider Captain
Saxon Orrik
Warwitch Siren
Scrap Thralls
Full Mechanithralls
Full Mechanithralls
Necrosurgeon & Stitch Thralls
Necrosurgeon & Stitch Thralls
Full Bane Knights
Full Satyxis Raiders w/ Satyxis Raider Sea Witch

7th Liam Piver – Mercenaries

List 1:

Captain Bartolo Montador
– Galleon
– Nomad

Eiryss, Angel of Retribution
Gorman di Wulfe, Rogue Alchemist
Harlan Versh, Illuminated One
Wrong Eye
– Snapjaw
Master Gunner Dougal MacNaile
Kell Bailoch
Gobber Tinker
Kayazy Eliminators
Kayazy Eliminators
Lady Aiyana & Master Holt

List 2:

Captain Damiano
– Sylys Wyshnalyrr, The Seeker
– Nomad
– Rocinante

Rhupert Carvolo, Piper of Ord
Eiryss, Mage Hunter of Ios
Alexia, Mistress of the Witchfire
Rorsh
– Brine
Arcane Tempest Gun Mages w/ Arcane Tempest Gun Mage Officer
Full Greygore Boomhowler & Co.
Tactical Arcanist Corps

List 3:

General Ossrum
– Ghordson Earthbreaker

Ogrun Bokur
Thor Steinhammer
Min Horgenhold Forge Guard
Max Horgenhold Forge Guard
Herne & Jonne
Full Hammerfall High Shield Gun Corps w/ Hammerfall High Shield Officer & Standard
Tactical Arcanist Corps

THEME: State of War – Tier 3

8th Michael Puryear – Protectorate of Menoth

List 1:

The Harbinger of Menoth
– Reckoner
– Devout
– Redeemer

Vessel of Judgment
Vassal of Menoth
The Covenant of Menoth
Rhupert Carvolo, Piper of Ord
Nicia, Tear of Vengeance
Exemplar Errant Seneschal
Min Choir of Menoth
Max Exemplar Errants w/ Exemplar Errant Officer & Standard
Visgoth Juviah Rhoven & Honor Guard

List 2:

Feora, Protector of the Flame
– Judicator
– Reckoner
– Vanquisher

Vassal of Menoth
Vassal of Menoth
Orin Midwinter, Rogue Inquisitor
Eiryss, Angel of Retribution
Gorman di Wulfe, Rogue Alchemist
Vassal Mechanik
Min Choir of Menoth
Max Holy Zealots w/ Monolith Bearer

List 3:

Grand Scrutator Severius
– Hierophant
– Judicator
– Reckoner
– Blessing of Vengeance

Wrack
Vassal of Menoth
Vassal of Menoth
Exemplar Errants w/ Exemplar Errant Officer & Standard
Min Choir of Menoth
Lady Aiyana & Master Holt

 

And here were the final results:

 

Kurt Hindman II Khador 4 (8.0)(5)(151)
Ryan McDermont (TAMPA) Khador 3 (10.0)(15)(141)
Brian White (ATL) Cryx 2 (8.0)(5)(103)
ADAM Stewart (AA) Retribution of Scyrah 2 (8.0)(5)(94)
Andy Murray (NC) Legion of Everblight 2 (7.0)(2)(76)
John Carter Cryx 2 (6.0)(8)(109)
Liam Piver ( NC) Mercenaries 2 (6.0)(5)(70)
Michael Puryear Protectorate of Menoth 2 (6.0)(4)(126)
Akira Breger (ATL) Khador 2 (3.0)(1)(42)
Jeff Jahr (TFP) Protectorate of Menoth 1 (8.0)(0)(27)
Cory Hockman (ATL) Khador 1 (6.0)(5)(63)
Stephen Mitchell (ATL) Skorne 1 (5.0)(3)(61)
Scott Latta (TAMPA) Circle Orboros 1 (5.0)(0)(36)
Matthew Bunting Khador 0 (4.0)(3)(30)
Chase Fincher (JAX) Skorne 0 (4.0)(0)(43)
Jordan Braun (TEXAS) Cygnar 0 (1.0)(0)(17)

 

We will be posting the video capture of the previous days Qualifier and Hardcore games. Plans are already underway for Crucible 4. We will continue to provide coverage of the event and any qualifiers that lead up to it.

 

Hope to see you at Crucible 2015!

Author: Mahu

I am Mahu, a player out of the Orlando, FL area. I have been playing Warmachine since the 2010 field test. I am one of the co-founders of the Enter the Crucible podcast.

Share This Post On